Co warto zwiedzić

Ratusz

W marcu 1945 r. przez powiat głubczycki przetoczył się front wschodni. Miasto Głubczyce zostało zbombardowane, a ratusz spłonął. Jego wypalona ruina po wojnie była stopniowo rozbierana, aż wreszcie pozostał jedynie kikut wieży i obmurowanie parteru. Dopiero w 2006 r. ówczesne władze miasta podjęły się z dobrym skutkiem odbudowy tego obiektu, co zostało zarejestrowane w Kronice Odbudowy Ratusza.

Pozostałości Murów Obronnych Z Basztami

Zostały wspomniane w dokumentarnie po raz pierwszy w 1282 roku. Zbudowano go z łupka pochodzącego z pobliskiej wsi Królowe. Najlepiej zachowane odcinki muru miejskiego, częściowo przekształcone w XIX w., częściowo po roku 1945.

Budynek dworca kolejowego

Zbudowany został w II połowie XIX w. w kształcie lokomotywy parowej i w niezmienionym kształcie zachował się do dzisiaj.

Budynek Urzędu Miejskiego w Głubczycach

Wybudowany został w latach 1876-1879 w stylu eklektycznym jako Urząd Landrata (starostwo powiatowe). Obecnie siedziba władz gminy oraz Urząd Miejski.. Na pierwszym piętrze w części północno-wschodniej znajduje się sala obrad rady miejskiej z przepięknie malowanym sufitem i żyrandolem-pająkiem oraz dekoracjami rzeźbiarskimi na ścianach i drzwiach z II polowy XIX wieku.

Fontanna ze zwierzętami w parku miejskim.

Ufundowana miastu przez właściciela browaru Eduarda Beyera, zbudowana w latach 1911-1912

Kościół Św. Anny przy ul. Sobieskiego

Podczas wojny 30-letniej stał tu kościółek pogrzebowy, przy którym grzebano ubogich mieszkańców miasta. W 1645 r. został zniszczony przez Szwedów. Nowy kościół, rzymskokatolicki p.w. Trójcy św., zwany przez ludność także kościołem św. Anny wzniesiono na starych fundamentach w roku 1778. Po II wojnie światowej został przejęty przez kościół polsko-katolicki W 1991 roku został podarowany kościołowi rzymsko-katolickiemu

Kościół parafialny

Wnętrze kościoła parafialnego. W części zabytkowej świątyni warto zobaczyć: wczesnogotycki trzynawowy korpus z kruchtą wejściową, kamienne dekoracje roślinne w nawach świątyni, , służki o kapitelach kostkowych w kruchcie pod wieżą prezbiterium.

Zespół klasztoru franciszkanów

Zespół klasztoru franciszkanów Kościół i klasztor franciszkanów zostały ufundowane w 1448 roku przez ostatniego księcia - Przemyślidę opawsko-głubczyckiego Jana Pobożnego. Pierwotnie zbudowany był z drewna. W 1476 roku drewniane budynki spłonęły podczas pożaru miasta. Zostały ponownie odbudowane z kamienia z fundacji Jana Pobożnego.

Wydarzenia

Koncert Noworoczny - Styczeń

Przegląd Inscenizacji Bożonarodzeniowych- Styczeń

Świąteczna Orkiestra Pomocy- Styczeń

Harcerska Akcja Zimowa - Ferie Zimowe

Międzynarodowy Festiwal Młodych Pianistów - Maj

Festiwal Młodych Kompozytorów - Maj

Festyn Górnośląski - Czerwiec

Dni Miasta - Czerwiec

Koncerty W Amfiteatrze - Lipiec, Sierpień

Harcerska Akcja Letnia - Sierpień

Głubczycekie Dni Kultury - Październik, Listopad

Rekreacja

Kino

Las Miejski

Jazda Konna

Siłownia

Orlik

Badminton

Tenis

Basen

Tężnia

Restauracje i Bary

Bar Gastronomiczny "U Martyny"

Nocleg

Stajnia na Warszawskiej

PKS

Rozkład jazdy PKS